Antička učenja
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: VEŠ Peć – Leposavić

S A D R Ž A J
1. Antička učenja 1
2. Sofisti 1
2.1. Mladji sofisti 4
3. Platon 5
3.1. Platonova teorija države 7
4. Aristotel 9
4.1. Aristotel – kritika teorije ideja i teorija uzorka 10
4.2. Aristotelova etika 12
1. ANTIČKA UČENJA
Početak istorije se različito odredjuje. Jedni smatraju dag a treba tražiti u političkim učenjima Makijavelija, Hobsa, Rusoa, Mila I dr, dok drugi tvrde da sociologija počinje tek sa Ogistom Kontom. Treći pak polaze od toga da razmišljanja o čoveku I društvu, o uredjenju društvenih odnosa treba tražiti u najranijim pisanim izvorima ljudske civilizacije I das u problem čoveka I društva zaokupljeni pažnju, još od početka društvene istorije. U tom smislu je prihvatljivo mišljenje koje tvrdi da istoriju sociologije treba tražiti još iz antičke epohe I das u prva saznanja o čoveku I društvu data u učenjima antičkih filozofa, počev od Sofista koji su učinili prve značajnije korake u nauci o društvu. Medjutim, neosporna je činjenica da je sociologija sa imenom, predmetom I metodama, sa svojim odredjenim mestom u sistematizaciji nauka I da je svoju akademsku samostalnost stekla tek krajem prve polovine XIX veka.
2. SOFISTI
U toku V. veka pre nove ere u grčkim demokratijama, kakva je bila Atina, pojavila se potreba za znanjima vezanim za učestvovanje u političkom životu.
Svaki atinjanin je sam morao da se brani na sudu ili da optužuje nekoga ko mu je naneo nepravdu. U skupštini su postojale političke stranke koje su se rečima i govorima borile za prevlast. Atina i drugi polisi su prolazili kroz period procvata materijalnog i kulturnog života.
Sa sofistima počinje antropološki period grčke filozofije, jer se oni nisu bavili prirodom kosmosa kao raniji filozofi. Po legendi Empedoklov učenik, Gorgija iz Leontina (483-375 g.p.n.e.), čuven po govorničkom umeću, zaključivao je da se o prirodi kosmosa ne može ništa znati, što dokazuje množina nesaglasnih učenja koja su se do tada javila u filozofiji. Saznanje stvarnosti (bića) je teško i nepouzdano, i zato se treba okrenuti pouzdanijim i korisnijim znajima koja nam mogu pomoći u svakodnevnom životu i politici, osobito znajima vezanim za ubeđivanje putem lepih i efektnih govora, znanjima koja spadaju u retoriku. Gorgija je tvrdio da bi dobar govornik pobedio pravog lekara u skupštini koja bi npr. trebalo da izabere glavnog lekara grada.
Protagora (481-411 g.p.n.e.) se smatra duhovnimm vodjom sofista. Pored njega poznati su predstavnici Gorgija, Hipija I dr. oni su prvi postavili razliku izmedju prirodnog stanja I civilizacije. Prirodno stanje se odnosi na period pre nastanka drzave, na rodovsko plemenske zajeednice, a civilizacija pocinje sa ukidanjem rodovskog plemstva, odnosno sa nastankom drzave I prava. Sofisti su zacetnici teorije prirodnog prava I ugovorene teorije.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!